Už dlhšie si všímam dve veci. Prvá je, že väčšina slovenských realitných fondov vždy iba rastie, česť výnimkám (naozaj česť, bez irónie). Druhá je tá, že realitné fondy vyzerajú ako ideálna investícia každého Slováka – investovanie do nehnuteľností máme radi a fondy idú iba hore bez kolísania. Asi to vedie viacero ľudí (a poradcov?) k tomu, že do realitných fondov investujú aj krátkodobé rezervy.

Realitné fondy majú ale svoje špecifiká oproti bežným fondom. Hodnotu nehnuteľností v portfóliu stanovuje správcovská spoločnosť, ide teda o odhad hodnoty, za ktorú by sa nehnuteľnosti vo fonde dali predať. Ten môže byť viac alebo menej presný, stále je to len odhad. Tu hrozí investorom riziko precenenia smerom nadol. Úplne iný princíp ako pri cenných papieroch, kedy vždy poznáme presnú cenu. Pre nehnuteľnosti neexistuje trh ako ho poznáme pri cenných papieroch. Neviem si predstaviť reakcie investorov v slovenských fondoch, zhýčkaných stabilitou, pri precenení fondu a poklese jeho hodnoty o 10 %.
Ďalším špecifikom je to, že nehnuteľnosti sú málo likvidné, nedajú sa teda rýchlo predať. Realitné fondy majú z tohto dôvodu možnosť pozastaviť výber peňazí z fondu až na 12 mesiacov. Pri väčšom výbere je potrebné predať niektorú nehnuteľnosť a to môže nejaký čas trvať.
Túto situáciu sme videli po brexite pri niektorých britských fondov, ale aj v súčasnosti v USA, kde investori vo veľkom vyberajú peniaze z realitných fondov, keďže očakávajú precenenie smerom nadol.

Z týchto dôvodov realitné fondy nie sú veľmi konzervatívnou krátkodobou investíciou a už vôbec nie pre rezervy, ktoré majú byť na sporiacom účte. Len preto, že na grafe fondu nevidíme žiadne poklesy, neznamená, že tu žiadne riziko neexistuje.