Prečo neinvestujeme v Číne? Nepridáme do portfólia Čínu?
Občas sa ma klienti pýtajú podobné otázky. Hlavne začiatkom roka sa opakovali častejšie. Môj názor bol dlho nemenný a to, že nie, zatiaľ žiadna Čína. Občas je dobré po čase niektoré názory prehodnotiť a pozrieť sa na niektoré veci znova. Rozprával som sa s niektorými klientmi, ktorí z Číny pochádzajú alebo tam pracovali a žili.

Môj knižný rok bol prevažne čínsky. Od skvelej Superveľmoci cez Daliovu nekritickú ódu na Čínu až po propagandistickú nečítateľnú Správu štátu od čínskeho prezidenta. Veľakrát som si pri tom povedal, že by to z investičného hľadiska mohlo dávať zmysel. Po chvíli však skoro vždy prišlo nejaké ale.
Čínska ekonomika dlhodobo rástla, ich akcie sú lacné, technologicky patria k svetovej špičke, zväčšuje sa a bohatne stredná trieda. Ale stále mi v hlave svieti jeden výkričník, a to politické riziko. Aj ruské akcie vyzerali pred vojnou zaujímavo a sľubovali zaujímavé výnosy. Dnes sú fondy investujúce v Rusku stále zmrazené, to je vec, ktorú by som nechcel zažiť ani so svojimi peniazmi a už vôbec nie s peniazmi klientov.
Možno nám s klientmi ujdú v Číne zaujímavé výnosy, ale riziko je u mňa na prvom mieste. Stále je to napoly komunistická krajina, kde sa niektoré majetkové práva nemusia rešpektovať tak, ako na západe. Záhadne sa strácajúci CEO veľkých firiem alebo ministri tiež nepridávajú na dôveryhodnosti. Investovaniu do čínskych akcií zatiaľ hovorím nie, možno raz.
Zatiaľ sa držím toho, čo raz povedal náš premiér: „America first.“