Od začiatku roka 2023 nás čakajú zmeny v druhom pilieri. Ide asi o najväčšie zmeny od jeho vzniku v roku 2005. Z veľkej časti pribudli pozitívne veci a ako to už býva, aj niekoľko negatívnych. Zmeny budú postupne zapracovávané v priebehu roku v niekoľkých fázach.
Aké zmeny v druhom pilieri nás čakajú?
Zníženie poplatkov
Doteraz sporitelia v druhom pilieri platili niekoľko druhov poplatkov. Prvým bol poplatok za správu 0,3 % ročne z majetku vo fondoch, druhým bol poplatok zo zhodnotenia vo výške 10 % z výnosu. Posledným poplatkom bola odmena za vedenie dôchodkového účtu vo výške 1 % z ročných príspevkov pripísaných na účet.
Od januára ostáva iba poplatok za vedenie účtu, ten sa zvýši na 0,45 % z hodnoty majetku vo fonde. V roku 2024 bude tento poplatok vo výške 0,425 % a v roku 2025 sa ustáli na 0,4 %. Druhý pilier sa tak stane jedným z najlacnejších investičných riešení na svete.
Garancie v dlhopisových fondoch
Garancie v druhom pilieri boli aj doteraz. Po novom sa bude garancia sledovať pri žiadosti o dôchodok, kde sa bude pozerať na rozdiel medzi vkladmi pripísanými na účet a hodnotou na účte sporiteľa. To trochu uvoľní ruky správcovským spoločnostiam, keďže investovanie s garanciami nie je ideálne.
Výšky príspevkov ostáva tento rok nezmenená
Tento rok malo ísť do druhého piliera už 5,75 % z hrubej mzdy a budúci rok sa výška vkladu mala ustáliť na 6 %. Po novom ostala výška vkladu na najbližšie dva roky zmrazená na doterajších 5,5 % V rokoch 2025 a 2026 sem má ísť 5,75 % a od roku 2026 už 6 %. To nie je práve pozitívna zmena.

Predvolená investičná stratégia
Od mája príde novinka v podobe predvolenej investičnej stratégie. Už dlhé roky bol druhý pilier kritizovaný za to, že väčšina sporiteľov mala peniaze v dlhopisových fondoch. Predvolená stratégia znamená investíciu do indexového fondu. Táto stratégia sa týka hlavne nových sporiteľov a sporiteľov, ktorí od roku 2013 neurobili žiadne zmeny vo svojej investičnej stratégii.
Do veku sporiteľa 50 rokov by mali byť všetky úspory v indexovom fonde. Po tomto veku sa investovanie bude automaticky skonzervatívňovať. Každý rok sa tak presunú 4 % do garantovaného fondu. Pri odchode do dôchodku by teda malo byť v garantovanom fonde približne 60 % úspor.
Presun majetku do indexových fondov
Od júla začnú dôchodkové správcovské spoločnosti presúvať majetok svojich sporiteľov do predvolenej investičnej stratégie – do indexových fondov. Tento presun má trvať do konca roka 2025, ale DSS-ky môžu požiadať o dvojročný odklad.
Automatický vstup do druhého piliera
Jedna z najpozitívnejších zmien je automatický vstup do druhého piliera. Ten začne platiť od mája pre ľudí, ktorí prvý raz vstupujú na trh práce, teda zaplatia prvé odvody do Sociálnej poisťovne. Títo ľudia budú mať 6 mesiacov na to, aby s niektorou DSS-kou podpísali zmluvu a vstúpili do druhého piliera. Ak tak do 6 mesiacov neurobia, DSS-ku im priradí Sociálna poisťovňa. Do dvoch rokov po vstupe je možné z druhého piliera vystúpiť. Ďalšou zmenou je zvýšenie veku na vstup, po novom je to do veku 40 rokov. Doteraz bol vstup dobrovoľný, do veku 35 rokov a z druhého piliera sa nedalo vystúpiť.
Prestup do inej DSS-ky
Po novom bude zjednodušený prestup sporiteľa do inej správcovskej spoločnosti. Na prestup už nebude potrebný akceptačný list zo Sociálnej poisťovne. Prestup je možný po 1 roku od vstupu do druhého piliera a po 6 mesiacoch od posledného prestupu.
Zdanenie jednorazového výberu
A teraz prichádza na rad zmena, ktorá je pre viacerých nepochopiteľná. Tou zmenou je zdanenie pri jednorazovom výbere. Sporiteľ, ktorému vyjde suma všetkých dôchodkov vyššia ako referenčná suma stanovená Sociálnou poisťovňou (aktuálne 508,90 EUR), si môže časť úspor vybrať jednorazovo alebo po častiach.
V druhom pilieri stále platí to, čo doteraz. Pre väčšinu ľudí je výhodné doň vstúpiť, ale stále ide o veľmi regulovaný produkt a prebiehajú v ňom časté zásahy politikov. Preto je lepšie nespoliehať sa len na druhý pilier, ale aj investovať na dôchodok súkromne.