Pred týždňom mi pristál v maili tento graf. Keď minulý rok začali centrálne banky so zvyšovaním úrokových sadzieb, často som počúval o tom, ako nás čaká ďalšia kríza spôsobená nesplácaním hypoték. Mal sa opakovať scenár z poslednej finančnej krízy z 2008.

Logiku by to dávalo, ak nepoznáte bližšie súvislosti. Táto logika však má niekoľko trhlín:
- Neviem o žiadnych dvoch po sebe idúcich krízach alebo recesiách, ktoré by mali rovnakú príčinu. Ako ľudstvo sa síce väčšinou nevieme poučiť z histórie, ale posledných 15-20 rokov si ešte pamätať ako tak zvládame. Šanca, že problémy v ekonomike prídu dvakrát za sebou z rovnakého smeru sú celkom nízke, aj keď sa nám pravdepodobnosť takejto udalosti zdá oveľa vyššia.
- Od poslednej krízy je v USA oveľa viac hypoték s fixovanou úrokovou sadzbou. Predtým bol veľký podiel hypoték s pohyblivou sadzbou, k tomu prirátajme veľmi nízke štandardy poskytovania hypoték a problém bol na svete.
- Dnes má 96,3 % hypoték úrok nižší ako 6 %. 91 % má úrok nižší ako 5 %. Aj keď sme rozmaznaní hypotékami pod 1 %, tak 5 %-tné hypotéky sú z historického pohľadu normálne a nemalo by ísť o dôvod na paniku.
Osobne si myslím, že ani z tohto hypotekárneho mraku v USA nezaprší. Nie z každej negatívnej udalosti automaticky vznikne kríza.