Posledné dva roky medzi investormi frčali akcie technologických firiem. Kombinácia covidu a záplavy lacných peňazí urobila svoje a veľa ľudí uverilo tomu, že firmy ako Netflix, Zoom, Meta, Peloton alebo Shopify nemajú limity, že to je skoro bezriziková investícia s nadštandardným dvojciferným výnosom. Nie tak úplne. Éra lacných peňazí na nejaký čas skončila a ani počet predplatiteľov Netflixu nie je neobmedzený.
Pred rokom sa jeden poradca pýtal môjho klienta, prečo nemá v portfóliu tech akcie a že by som mu ich tam mal pridať a zvýšiť výnos. Klient tieto akcie v portfóliu mal v široko diverzifikovaných fondoch (asi 20 %, čo je viac ako dostatočné), aj keď nemal fond zameraný čisto na tech akcie.
Nedajme sa oklamať nedávnou nadpriemernou výkonnosťou a nestavme všetko na jedného koňa, na jeden sektor ekonomiky. Keď sa všade hovorí, že technológie zarábajú najviac a prichádzajú prognózy o koľko desiatok alebo stoviek percent porastú tieto akcie budúci rok, tak už je väčšinou neskoro. Rotácia sektorov v ekonomike je relatívne častá, raz sa darí jednému (počas covidu tech a farmácia), neskôr inému (dnes energetika).

Vo veľa oblastiach života, aj pri investovaní dobre funguje regresia k priemeru. Dlhodobo nebude zarábať jeden sektor ekonomiky nadpriemerne oproti iným sektorom, skôr či neskôr sa výnosy vrátia k normálu. Tak ako vám v kockách nebude stále padať šestka, tak ani tech akcie nebudú stále prinášať dvojciferné zhodnotenie.
Svoje by o tom vedela povedať aj „hviezdna“ manažérka Cathie Wood s jej fondom ARK Innovation, ktorá je od začiatku roka v strate 62 %, zhruba na úrovni dna z marca 2020. To je regresia k priemeru v praxi.
