Ceny slovenských nehnuteľností podľa Eurostatu od roku 2010 narástli o 80 %. Oproti tomu nájmy narástli iba o 10 %. Trochu nepomer, keď to porovnáme s akciami. Ich rast cien z väčšej časti ťahal rast ziskovosti firiem.
V ideálnom prípade by mali ceny aktív rásť spolu s nájomným/ziskom. Pomer ceny a nájmu nám hovorí o tom, akú cenu platíme za 1 euro nájmu, resp. zisku firmy. Čím vyššia cena, tým nižší je môj percentuálny výnos. Ceny akcií sú v pomere k ich ziskom oproti roku 2010 iba mierne vyššie. To pre nehnuteľnosti podľa tejto štatistiky neplatí, ich ceny celkom slušne vystrelili a výška nájmu sa zdvihla iba kozmeticky. Jednoducho povedané, za 1 euro nájmu platí dnes investor o 60 % viac na kúpnej cene nehnuteľnosti ako v roku 2010.

Na ceny nehnuteľností vplýva viacero faktorov a majorita kupujúcich ich nekupuje ako formu investície. Ale približne takto v praxi vyzerá výsledok lacných úverov, kedy si skoro hocikto mohol požičať prakticky zadarmo a s minimom vlastného kapitálu (často menej ako 10 % kúpnej ceny) kúpiť nehnuteľnosť.
Otázka je, či sú nájmy nízke alebo ceny nehnuteľností vysoké. Neviem, aké percento ľudí investuje do nehnuteľností a predtým si spočíta očakávaný výnos, ale v posledných rokoch pri týchto cenách a nájmoch nevychádzal výnos z nájmu nijak ohromujúco, ani pri lacných hypotékach. Pri dnešných sadzbách na hypotékach už vôbec.