Investovanie do fondov VI. – ETF, indexové fondy

ETF

Investovanie do fondov VI. – ETF, indexové fondy

Súvisiace články

20 komentárov

 • Ďakujem za veľmi kvalifikovanú, ale na druhej strane veľmi jednoducho vysvetlenú tematiku investovania do ETF fondov, nakoľko je veľmi slabá erudovanosť v tejto oblasti a perspektíva na zhodnocovanie je ešte stále neskutočne zaujímavá. Myslím že Slováci začnú využívať investovanie do ETF fondov až keď tento najlacnejší spôsob bude za zenitom a dávno bude fungovať niečo oveľa zaujímavejšie :-)) Veď trendy v investovaní sa za posledné roky veľmi rýchlo menia, tak ako aj trhy zažívajú veľa technických a procesných zmien.

  • ETF sú vo veľkom využívané hlavne v USA, kde ich ľudia vymieňajú práve za klasické podielové fondy, pretože sú oveľa lacnejšie. Menšie náklady znamenajú vyšší výnos. O tejto téme napísal veľa kníh John Bogle, zakladateľ Vanguardu a indexového investovania, určite odporúčam prečítať. Je pravda, že na Slovensku sú ETF menšinovou investíciou, čo je škoda a bude trvať dlho, kým sa dostanú do popredia. Slováci ešte nezačali naplno využívať podielové fondy, takže v tomto sme dosť pozadu. Stále sa spoliehame na banky a hľadáme garantované produkty, ktoré nič nezarábajú.

 • Kde by ste investoval 10 000 eur na cca 5 rokov?

  • Dobrý deň, poslal som Vám mail.

 • Ja Vám dám tiež tú istú otázku -Kde by ste investoval 10 000+ eur na cca 5 rokov?

  • Dobrý deň, máte odo mňa mail.

 • Dobry den aj mna by zaujimalo keby som vlozil cca15000 eur do Etf fondondov na 10 rokov kolko je mozne zarobit.

  • Dobrý deň, môj odhad na 10 rokov je ročný výnos približne 3 % až 4 % pri vyváženom portfóliu. Samozrejme ten výnos môže byť vyšší aj nižší, stále je to iba odhad. Záleží aj od toho aký pomer akcií a dlhopisov budete mať v portfóliu.

 • Môžem sa spýtať? Ako začínajúci malý investor aké ETF odporúčate zvoliť? Ďakujem za odpoveď.

  • Dobrý deň, či už ste začínajúci alebo skúsenejší investor, ja odporúčam investovať hlavne na globálnych rozvinutých trhoch. Ako príklad si môžeme uviesť akciové indexy MSCI World, S&P 500, MSCI Europe. To je podľa mňa taký základ. Podobne to platí aj pri dlhopisoch. Ja osobne sa vyhýbam rozvíjajúcim sa krajinám (emerging markets). Samotný podiel akcií a dlhopisov je individuálny. Záleží od toho na koľko rokov investujete, aký výnos od toho očakávate a pod. Keď mi zavoláte alebo pošlete mail, tak Vašu situáciu vieme prebrať podrobnejšie.

 • Dobrý deň.Kde by ste investoval min10.000,, eur možno aj 30.000,-eur , na cca 5 rokov?

  • Dobrý deň, posielam Vám mail.

 • Dobry den,
  ako sa da investovat do indexovych fondov – iba cez financneho maklera alebo si to clovek dokaze zariadit aj sam?

  • Dobrý deň, do indexových fondov (klasické podielové fondy) sa dá ísť, pokiaľ viem, iba cez makléra. Pri ETF máte dve možnosti. Tou prvou je využiť makléra. Výhodou je, že Vám vie poradiť so zložením portfólia, výberom fondov a pod. Druhou možnosťou je ísť na vlastnú päsť a otvoriť si účet u brokera. Tu si treba dať pozor hlavne na vyššie poplatky za nákup a predaj podielov. S menšími sumami sa tu moc neoplatí investovať, keďže transakčný poplatok výrazne zníži investovanú sumu. Takisto je celý výber fondov na Vás, takže je to skôr pre skúsenejších investorov.

 • Len na doplnenie. Indexové fondy v II. pilieri sú klasické ETF obchodované na burze.
  Dôchodkový fond Progress od Allianz sa síce volá akciový ale jeho portfólio sa skladá v drvivej väčšine z ETF fondov, takže vo svojej podstate je tiež indexový. To len Allianz klame telom. Mimochodom veľmi zle poskladaný a preto má oproti konkurencii zatiaľ o polovicu slabší výkon.

  • Indexové fondy investujú do ETF, ale samotné fondy v druhom pilieri nie sú obchodované na burze. Fond v Allianzi je spravovaný aktívne, z veľkej časti investuje do indexových fondov, ale nemôžeme povedať, že by bol indexový, keďže niekto riadi zloženie jeho portfólia. S poslednom vetou súhlasím, preto preferujem spoločnosti, kde sa dá ísť priamo do indexového fondu.

 • Dobrý deň.Kde by ste investoval 5-10.000 eur na cca 3 alebo 5 rokov? ETF alebo je mozno odporucat aj nejaky dobry podielovy fond s vynosom podobnym ako je index? Dakujem.

  • Dobrý deň, poslal som Vám mail.

 • Dobry den,
  Chcel by som sa spytat ako funguje zlozenie akcioveho indexu, napr. MSCI WORLD. Ako casto sa meni jeho struktura? Ak si jeho spravovatelia myslia, ze akcie nejakej spolocnosti uz nemaju priestor pre rast, jednoducho ich vymenia za akcie inej spolocnosti? Nerozumiem za akych podmienok sa priberaju resp. Odoberaju akcie jenotlivych spolocnosti.
  Dakujem za odpoved.

  • Dobrý deň, index MSCI World sa aktualizuje kvartálne (február, máj, august, november). Ide o kapitalizačne vážený index, jediným kritériom je veľkosť danej spoločnosti (trhová kapitalizácia). Takže na základe veľkosti danú firmu každý kvartál z indexu odoberú alebo ju do neho začlenia. V tomto dokumente je o tomto indexe viac info: https://www.msci.com/documents/10199/178e6643-6ae6-47b9-82be-e1fc565ededb. Existujú aj indexy, kde sa zohľadňujú určité kvalitatívne kritériá, ako napr. pomer ceny a účtovnej hodnoty firmy, cena/zisky a pod. Takýto index je napr. MSCI World Enhanced Value Index https://www.msci.com/documents/10199/174e3915-2087-4c5b-815b-c1b7ea1ccbbf
   Takže pre zhrnutie, vždy existujú konkrétne pravidlá na zostavenie nejakého indexu. Následne zloženie indexu kopírujú aj indexové fondy/ETF, väčšinou kvartálne alebo polročne.

Comments are closed.