Samuel Brenner prišiel pred 150 rokmi s predpovedaním ekonomických cyklov, kedy treba zainvestovať a kedy sa naopak z trhu stiahnuť. Niektoré vrcholy a dná trafil pozoruhodne dobre, iné nie. Nedávno začal tento graf kolovať na internete ako „magický vzorec“, kedy sa oplatí investovať. Ak sa pýtate, či to je dôveryhodné a mali by ste sa tým riadiť, tak odpoveď je jednoduchá – nie.
Príčiny cyklov videl Brenner v solárnom cykle, ktorý ovplyvňuje ponuku a dopyt po poľnohospodárskych plodinách a tým aj ich cenu. Či už tomuto vysvetleniu veríme alebo nie, len ťažko môžeme predpovedať, čo sa stane o 5, 10 alebo 50 rokov. To je prakticky nemožné. Tiež by sme solárnymi cyklami asi iba ťažko vysvetlili druhú svetovú vojnu alebo pandémiu.

Väčší problém takéhoto časovania trhov a snahy nakupovať, keď je trh dole, je psychologický. Jedna vec je predávať, keď je všetko na vrchole a druhá vec je správne načasovať nákup, keď je na trhoch panika a všetko je lacné. Určite každý z nás pozná niekoho, kto už 10 rokov hovorí o tom, že chce investovať alebo kúpiť nehnuteľnosť, ale čaká kým ceny spadnú. A potom, keď aj idú ceny nižšie (ak vôbec idú nižšie), tak čaká, že pôjdu ešte nižšie. Vlastne celý čas čaká na Godota, ktorý možno nikdy nepríde.
To, za akú cenu pri investovaní nakupujeme, je dôležité, ale ešte dôležitejšie je nečakať celé roky na ten „správny“ okamih na vstup do investície. Spoliehať sa na to, že takýto zázračný vzorec nám vždy napovie, kedy je správny čas investovať, je veľmi naivné. Keby to bolo také jednoduché, asi by to robili všetci portfólio manažéri a investiční bankári. Ako všetky investičné skratky a zjednodušenia, aj táto vyzerá príliš dobre na to, aby to bola pravda. Isté je len to, že ekonomika sa aj naďalej bude vyvíjať v cykloch, ich načasovanie ostáva stále otázne.