Podobné grafy sa na internete z času na čas objavujú, väčšinou vtedy, keď akcie klesajú. Zvyčajne je pri nich citát Marka Twaina o tom, že história sa neopakuje, ale zvykne sa rýmovať. Grafy vyzerajú zaujímavo, múdro a dosť jednoducho na to, aby si aj bežný Jozef Mak odvodil, že kríza z 1929 alebo z 2008, prípadne krach z 1987 sú za rohom.

Ale nie je to také jednoduché. Je to len graf vývoja cien akcií, ktorý sa na určitom intervale podobá náhodnému intervalu v minulosti. Akciové trhy majú za sebou viac ako 100-ročnú históriu, takže čisto štatisticky je veľmi pravdepodobné, že určité krátke časové úseky sa budú podobať určitým časovým úsekom v minulosti, ale nehovorí to nič o budúcom vývoji.
Keď máme k dispozícii veľa dát, tak môžeme hľadať súvislosti aj medzi absolútne nesúvisiacimi vecami. Moja obľúbená je korelácia medzi konzumáciou mozzarelly a udelenými doktorátmi :). Keby posadíme nekonečné množstvo opíc k písacím strojom, tak jedna z nich pravdepodobne napíše niečo zmysluplné. Asi toľko nám o budúcnosti povie súčasný graf, ku ktorému napasujeme graf z minulosti. Toto je len hra veľkého množstva čísiel a pravdepodobnosti.
Tieto grafy nám hovoria iba o vývoji cien akcií. Nehovoria nič o tom, čo sa za tými cenami skrýva, o tom aká je ekonomická situácia, inflácia, úrokové sadzby, kde sú skryté riziká. Dnešná situácia sa tej z roku 2008 veľmi nepodobá, aj keď to na obrázku na prvý pohľad vyzerá inak. Dajte si dnes mozzarellu, mladí doktorandi budú vďační :).