Z tejto vety sa stalo celkom otrepané klišé, ktoré poznajú skoro všetci, ale už nie tak veľa ľudí sa ním aj riadi. Dokonalým príkladom boli dlhopisy v poslednej dekáde. Tie pekne rástli bez výraznejších výkyvov. Pre laika na prvý pohľad skoro „bezriziková“ a ideálna investícia.
Zaujímalo by ma, koľko ľudí v posledných rokoch dávalo peniaze do dlhopisových fondov len na základe minulej výkonnosti (tu a tu). Už pred piatimi rokmi som upozorňoval na to, že takáto investícia môže dopadnúť škaredo a úplne inak, ako očakávajú investori.
V tom čase sa úroky na takýchto dlhopisoch hýbali okolo nuly, po odrátaní poplatkov boli v ťažkom mínuse. Kto tomu aspoň trochu rozumel, tak musel vedieť, že to nedáva zmysel. Navyše centrálne banky držali úrokové sadzby na nule. Ich rast by poslal takúto investíciu o pár desiatok percent nižšie.

Ak bola niekde v posledných rokoch bublina, tak bola na dlhopisovom trhu. Je otázne, či ľudia pozerajúci sa na minulú výkonnosť, pochopia, že dlhopisy majú dnes oveľa vyšší potenciál ako hocikedy v posledných desiatich rokoch. Tie isté dlhopisy, ktoré ste si pred piatimi rokmi mohli kúpiť s úrokom okolo nuly si dnes viete kúpiť s úrokom približne 4 %.
Tak ako minulá dobrá výkonnosť nie je zárukou vysokých výnosov v budúcnosti, tak ani slabé výnosy v posledných rokoch nehovoria o potenciáli do budúcna.