„Vysoká inflácia je dočasná a budúci rok sa spomalí, tvrdí Európska centrálna banka.“ (november 2021). Na Slovensku za september 14,2 %.
„Výhled JPMorgan Chase předpovídá, že S&P 500 dosáhne v roce 2022 úrovně 5 000 díky oživení globální ekonomiky.“ (december 2021). Dnes 4 030 oproti 4 800 na začiatku roka.
„Akcie Pelotonu, amerického výrobce fitness vybavení, by mohly v roce 2022 stoupnout o 114 %.“ Za tento rok mínus 63 %.
Na konci roka je dobré vrátiť sa späť a urobiť si bilanciu rôznych prognóz. Ekonómovia sa stále snažia predpovedať, čo sa stane o týždeň, mesiac, rok. Niektorí už 10 rokov dokola opakujú, že príde kríza a pomaly im to vychádza. Nie preto, že by o nej dopredu vedeli, to sa iba krízy pravidelne objavujú.
Minulý týždeň na prednáške som študentom SPU ukazoval príklady vyššie a vysvetľoval, prečo je nemožné predvídať, čo sa v ekonomike stane. Ekonomika nefunguje ako fyzika – keď nastane A, to povedie k B a výsledok bude C.
Keby chceme odhadnúť výšku inflácie na budúci rok, museli by sme poznať ceny desiatok rôznych položiek v spotrebnom koši. K tomu by sme potrebovali správne odhadnúť ceny energií. K tomu by sme potrebovali vedieť, ako a kedy skončí vojna na Ukrajina, aké budú úrokové sadzby a tak ďalej.
Ak vás zaujíma, či budú hypotéky lacnejšie alebo drahšie, či konečne poklesnú ceny nehnuteľností, koľko zarobia akcie budúci rok, o koľko porastie HDP, či klesne inflácia, tak jediná úprimná odpoveď je, že nikto nevie.
Ako si môžete pozrieť v komentári, vešteckú guľu nemá ani Európska centrálna banka. Ale podobne chybné prognózy rada vydáva aj Česká národná banka alebo investiční bankári.

Na záver roka sa objaví veľa názorov na to, kam investovať v roku 2023. Investujte tak, ako keby ste nevedeli, čo sa stane (lebo to ani neviete) – diverzifikujte a nestavte všetko na jednu kartu.