Netajím sa tým, že veľa čítam. Ročne to u mňa vychádza na 60 až 80 kníh. Preto som sa rozhodol podeliť o zoznam mojich najlepších kníh z oblasti financií a investícií. Väčšinu z nich som prečítal aspoň dvakrát, niektoré aj tri alebo štyrikrát. Do článku sa zmestil iba najužší výber mojich najlepší kníh o investovaní a financiách. Po prihlásení sa k odberu môjho newslettra vám okrem iného v maili pristane každý mesiac jeden nový tip na ďalšiu knihu.
1. Ron Chernow – Titan
Ron Chernow – The House of Morgan

Tieto dva životopisy nie sú knihami o investovaní v pravom zmysle slova. Ide o životopisy Johna D. Rockefellera, zakladateľa Standard Oil a Johna Pierponta Morgana, zakladateľa banky JP Morgan. Obe sú skvelé v tom, že opisujú prostredie vzniku dvoch z najväčších firiem na svete v 19. a 20. storočí. Drsné prostredie plné kartelových dohôd, obchádzania všetkých možných protimonopolných opatrení a zdravej konkurencie.
V tom čase americkej ekonomike dominovali bankári, železničiari, oceliari alebo ťažiari ropy. Dnes toto pomyselné žezlo držia v rukách technologické firmy. Knihy sú dobrou pripomienkou toho, že ani súčasní technologickí giganti nemusia byť na vrchole navždy a skôr či neskôr ich nahradí konkurencia.
2. Kristína Kironská – Superveľmoc?
Ak rozmýšľate o investovaní do čínskych akcií a vidíte v nich potenciál, Superveľmoc by mala byť vašou zastávkou číslo jeden. V poslednom čase sa ma viacerí klienti pýtali, či nebudeme investovať viac do čínskych akcií. Touto knihou som začal, keď som si chcel svoj odmietavý názor voči Číne aktualizovať.
Nájdete tu stručný prehľad o kultúre, ekonomike, problematike ľudských práv, demografii, ale aj o čínskych technologických gigantoch. Čínu ako jednu z najväčších ekonomík sveta by sme nemali pri investovaní prehliadať bez hlbšej analýzy, ale je dôležité nezabúdať na riziká.
Knihu nájdete TU.

3. Michael Lewis – Big short

Keď som pred pár rokmi robil školenie pre zamestnancov jednej firmy, majiteľka povedala vetu, ktorá presne vystihuje túto knihu: „Každá kríza je najskôr krízou morálnou.“ Inak to nebolo ani s finančnou krízou v roku 2008. Michael Lewis opisuje pozadie vzniku krízy, chamtivosť investičných bankárov, skorumpovanosť ratingových agentúr aj hŕstku investorov, ktorí sa z kolabujúceho trhu hypoték a nehnuteľností snažili nezávisle na sebe z tohto chaosu zarobiť.
Kniha o tom, čo spôsobí chamtivosť, finančné inovácie (nie každá inovácia je prínosom), deriváty ako CDS alebo cenné papiere kryté hypotékami (MBS) v kombinácii s finančnou pákou. Zažijete si takmer kolaps svetovej ekonomiky. Film je menej podrobný ako kniha, ale tiež dobrý.
Knihu nájdete TU.
4. Jim Paul – What I Learned Loosing a Million Dollars
Keby mám odporučiť jednu knihu o investovaní, tak práve túto. Trochu provokatívne ju mám v kancelárii vystavenú tak, aby ste ju nemohli prehliadnuť a nezabúdali tak na riziko pri investovaní, a že každá strata sa ťažko dobieha. Som zástancom názoru, že oveľa dôležitejšie je vedieť, čo nerobiť, ako neinvestovať, než to, ako investovať. Kto niekedy prišiel o peniaze sa na obľúbené pravidlo Warrena Buffetta: „Nikdy neprichádzaj o peniaze.“ zaručene pozerá inak ako ten, kto sa ešte nikdy pri investovaní nepopálil. Príbeh tradera, Jima Paula, by mal byť výstrahou pred prehnaným sebavedomím, používaním páky a neochotou priznať si, že sa môžeme aj mýliť. Spolu s Talebovými knihami mi zmenila pohľad na investovanie a riziko pri investovaní. Oveľa dôležitejšie je dať si pozor na riziko ako sa naháňať za vysokými výnosmi.
Knihu nájdete TU.

5. Adam J. Mead – The Complete Financial History of Berkshire Hathaway Alice Shroeder – Snehová guľa

Pre priaznivcov Berkshire Hathaway a Warrena Buffetta ide o povinné čítanie. Berkshire je jedna z mojich najväčších investícií a táto kniha vám pomôže pochopiť, prečo je dlhodobé správne zhodnocovanie úspor pri investovaní kľúčové. Že nejde o to v jednom roku zarobiť čo najviac, ale o pravidelnosť a konzistentnosť v investovaní.
Ako už názov napovedá kniha sa zaoberá celou finančnou históriou firmy Berkshire Hathaway odkedy sa na jej čelo postavil Warren Buffett.
Knihu nájdete TU.
6. John Carreyrou – Zlá krv
Zlá krv je typickým príkladom FOMO – fear of missing out. Strachom z toho, že vám utečie vlak, investícia vášho života, ak do nej nevložíte peniaze ešte dnes. Knihu písal investigatívny novinár o firme Theranos a jej zakladateľke Elizabeth Holmes, ktorá sa svojho času stavala do roly Steva Jobsa v sukni. Mladá, atraktívna blondína, ktorá mala víziu z jednej kvapky krvi vyhodnocovať niekoľko desiatok rôznych krvných testov.
Problém bol ten, že nebola veľmi podkutá ani vo farmácii, ani v technológiách. To jej ale nebránilo v tom, aby od investorov vybrala stovky miliónov dolárov a mala za sebou aj také mená ako Henry Kissinger alebo George Schultz. Elizabeth to síce na Steva Jobsa nedotiahla, ale pokojne ju teraz môžeme označiť za Bernieho Madoffa v sukni. Odporúčam aj seriál The Dropout. Ten dokonale vykresluje jej trochu excentrické správanie.
Knihu nájdete TU.

7. Nassim Nicholas Taleb – Černá labuť

Taleb patrí medzi mojich obľúbených autorov. Ale nezačalo to s ním až tak slávne. Po pár stranách na mňa pôsobil príliš zatrpknuto, uštipačne a nafúkane a kúpu tejto knihy som považoval za mojich najhoršie minutých 20 EUR v živote. Našťastie som mu dal druhú šancu s knihou Antifragilita a neskôr sa ešte dvakrát alebo trikrát vrátil aj k Čiernej labuti. Na moje prekvapenie s každým ďalším prečítaním dávala väčší zmysel.
Pojmom čierna labuť označujeme nepredvídateľný jav alebo udalosť s významným dopadom na spoločnosť. Môže ísť napríklad o teroristický útok z 11. septembra alebo finančnú krízu z roku 2008.
Talebovou doménou je téma rizika, nebojí sa otvárať kontroverzné témy a zaručene zmení váš pohľad na riziko v portfóliu. Hovorí o tom, prečo prognózy a predpovedanie budúcnosti nefunguje, o prehnanej dôvere v štatistiku, o našej snahe hľadať vysvetlenia niektorých situácii, aj keď žiadne vysvetlenia nepotrebujú. Na veľa vecí sa po prečítaní knihy budete pozerať inak, v investovaní aj v živote. Za prečítanie určite stoja aj jeho ďalšie knihy – Antifragilita, Zrádná náhodilosť a Nasadiť vlastní kůži.
Knihu nájdete TU.
8. Dan Ariely – Psychológia peňazí
Pre mňa jedna z najlepších kníh, keď potrebujete zmeniť svoj prístup a rozmýšľanie o peniazoch. Páčila sa dokonca aj zarytým antiekonómom z môjho okolia, vhodné aj pre úplných začiatočníkov. Dan Ariely je trochu iný ekonóm ako všetci ostatní. Na rozdiel od ostatných si nemyslí, že všetci sme Homo Economicus, že sme racionálni a robíme iba správne, logické rozhodnutie, ktoré sú pre nás najlepšie.
Považuje nás za omylných, plných chýb, emócií a nelogického správania, skrátka za ľudských. Je predstaviteľom tzv. behaviorálnej ekonómie. Pri viacerých jeho príkladoch si uvedomíte, ako ľahko v bežnom živote odkladáme logiku a nechávame sa ovládať emóciami, čo nás stojí peniaze. Ďalšia zastávka v behaviorálnej ekonómii po Arielym je Daniel Kahnemann a jeho Myslenie rýchle a pomalé.
Knihu nájdete TU.

9. John Bogle – Common Sense on Mutual Funds

Túto knihu som prvý raz (a nie posledný) čítal pri písaní diplomovky o zdaňovaní výnosov z cenných papierov. Išlo o obdobie, kedy bolo povedomie o indexových fondoch a ETF na Slovensku ešte v plienkach. Až táto kniha „zlomila“ moje dovtedajšie presvedčenie, že pasívne investovanie je zlé a aktívna správa je pre klientov lepšia voľba.
Nižšie poplatky pri investovaní, z toho plynúci vyšší výnos a ako bonus možnosť oslobodenia výnosov z ETF od dane z príjmu boli nepriestrelné argumenty, prečo sa viac zahĺbiť do témy indexového investovania. John Bogle je zakladateľom prvého indexového fondu a investičnej spoločnosti Vanguard, druhého najväčšieho správcu aktív na svete. V knihe vás čaká veľa grafov, tabuliek a argumentov, s ktorými bude ťažké nesúhlasiť. Pre mňa neexistuje na svete nikto, kto by pre malých investorov urobil viac ako práve John Bogle.
Knihu nájdete TU.
10. Howard Marks – The Most Important Thing Illuminated
Howard Marks, spoluzakladateľ Oaktree Capital Management, píše o tom, čo je pri investovaní najdôležitejšie. Kniha vznikla tak, že pri stretnutí s klientmi Marks často povedal, že najdôležitejšia vec pri investovaní je… Na každom stretnutí ale spomenul inú vec. Pri investovaní nikdy nie je dôležitá iba jedna vec, vždy ich je niekoľko.
V knihe ich je spomínaných 21, hovorí napríklad o koncepte „second-level thinking“, že nie všetko je tak, ako sa na prvý pohľad zdá. Často hovorí o riziku pri investovaní, o emóciách, psychológii investovania, o tom, či sú trhy efektívne alebo nie, o tom, že kolísanie cien aktív (volatilita) nemá s rizikom veľa spoločného. Kniha nabitá skvelými myšlienkami, ktoré sa aj navyše dobre čítajú. Veľmi nadčasové. Mnohé z toho, čo napísal, platilo pred 20 rokmi a určite bude platiť minimálne ďalších 20 rokov.
The most important thing na Howardovi Marksovi je, že niekoľkokrát do roka píše aj svoje memo. Keď mi pristane v maili, tak odkladám všetko bokom a čítam. Môžete si ho vypočuť aj na Spotify.
Knihu nájdete TU.
